۱۳۹۹ چهارشنبه ۲ مهر
 
 
ایمیل خود را وارد نمائید :  
 
آرشیو خبر آمار بازدید: 5891 کد مطلب: 359  
حضور بازرسان کیفی؛ اولین گام در ارتقاء کیفیت ساخت در نوسازی بافت فرسوده

حضور بازرسان کیفی؛ اولین گام در ارتقاء کیفیت ساخت در نوسازی بافت فرسوده

"صدای مهندس"
در ادامه طرح خدمات کنترل مضاعف در نوسازی بافت فرسوده مورد تفاهم سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران با سازمان نوسازی شهر تهران سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران از طریق به کارگیری مهندسین عمران باتجربه و دارای سوابق درخشان توأمان در بخش های مختلف پژوهش، طراحی، اجرا و نظارت، به زودی کنترل مضاعف در نوسازی بافت فرسوده در مناطق مختلف شهر تهران را به منظور ارتقاء کیفیت ساخت و ساز، آغاز می نماید.
۱۳۹۲ جمعه ۱۰ آبان ساعت 14:17
156

لیلا موسوی مهماندوست- عضو هیئت رئیسه گروه تخصصی عمران سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران مهندس محمد حسین مسعودی- در پاسخ به سوال های مطرح شده از سوی مهندسین در خصوص تعداد افراد مورد نیاز، نحوه تشخیص صلاحیت و زمان شروع همکاری با سازمان در گفتگو با خبرنگار صدای مهندس گفت: ما در فراخوان ثبت نام اعضاء در مورد تعداد افراد منتخب و آنچه که مورد تفاهم قرار گرفته بود درخصوص تشکیل 5کارگروه 2نفره و در مجموع شروع فعالیت­ها با10نفر اعضای منتخب، اطلاعاتی تقدیم همکاران کرده بودیم ولی لازم دانستم باتوجه به استقبال متقاضیان و ثبت نام کنندگان، گزارش آماری جالب و مورد تأملی را از جوانب مختلف و همچنین برنامه اقدامات آتی در این زمینه را به نمایندگی از هیئت رئیسه گروه تخصصی عمران و البته رئیس تیم کنترل و ارزیابی خدمات مذکور اعلام نمایم.

2000نفر دارای حداقل شرایط های پیش بینی شده  و  علاقمند به همکاری

وی تعداد متقاضیان واجد حداقل شرایط های پیش بینی شده و علاقمند به همکاری در مدت 10روز ثبت نام در سایت سازمان را نزدیک به 2000نفر اعلام نموده و گفت: از آنجایی که از این تعداد اغلب همکاران دارای سوابق و تجارب ارزنده و قابل توجهی هستند به همین جهت تصمیم گرفته شد برای استفاده بهینه از پتانسیل های موجود، علاوه بر انتخاب افراد اصلح طبق مفاد تفاهمنامه، از مابقی افراد در حوزه های کاری مختلف دیگر که می توانیم با عملکرد مطلوب در این زمینه و در بافت فرسوده به وجود بیاوریم، بهره برداری مناسب نماییم. یعنی سعی می شود در فرصتهای مختلف دیگر در بافت فرسوده از همین افرادی که در این فراخوان اعلام آمادگی نمودند استفاده نماییم و تا جایی که امکان داشته باشد، ثبت نام جدیدی نداشته باشیم. بعنوان مثال هم اکنون موضوع پژوهشی «تعریف و تبیین حضور عامل چهارم در پروژه های نوسازی بافت فرسوده» را در دستور کار داریم که می توان درصورت نهایی شدن آن، از این پتانسیل استفاده نمود.

روشی مناسب برای استفاده از تمام ظرفیت اعضاء جهت همکاری در امور مختلف سازمان

مهندس مسعودی در خصوص نحوه به کارگیری از تمام پتانسیل افراد ثبت نام شده جهت همکاری، گفت: در کمیته برنامه ریزی افزایش ظرفیت اشتغال و کمیته فنی نظارت که بنده به عنوان دبیر کمیته های مذکور فعالیت می نمایم، روشی اتخاذ شده است تا ما از کل ظرفیت افراد علاقمند که فرم عضویت در این کمیته ها را تکمیل نموده اند استفاده نماییم، بدین صورت که حلقه ارتباطی ما با اعضاء، ایمیل تعریف شده است و از این طریق می توانیم از نظرات و پیشنهادات افراد بدون هرگونه محدودیتی استفاده نموده و به فراخور موضوعات مربوطه با دعوت از همکاران صاحبنظر و باتجربه جلسات کارشناسی را شکل دهیم.

هم اکنون کمیته برنامه ریزی افزایش ظرفیت اشتغال دو اطلاعیه، یکی در رابطه با «ایجاد صلاحیت تخریب» و دیگری «تشکیل کارگروه پژوهشی» ارائه نموده که باتوجه به دریافت نظرات ارزشمند اعضاء در این امور در حال بررسی اولیه آنها و متعاقبا دعوت از کارشناسان و صاحبنظران شناسایی شده در این دو موضوع برای تشکیل جلسات مربوطه هستیم.

همچنین در کمیته فنی نظارت اولین اطلاعیه درخصوص «شناسایی نقاط ضعف در امر نظارت و راهکارهای مرتفع نمودن آنها» را اعلام نموده ایم تا بدین وسیله به حل مشکلات عمده با راهکارهای موفق تجربه شده توسط مهندسین طبق اقدامات مطلوبی که شخصاً انجام داده اند، برسیم.

مصمم هستیم که این روند کاری را در خدمات کنترل مضاعف نوسازی بافت فرسوده با حضور نزدیک به 2000نفر از متقاضیان همکاری نیز تسری دهیم. یعنی گزارشات روند پیشرفت کار کنترل مضاعف در نوسازی بافت فرسوده را به اطلاع تمام این افراد می رسانیم و در پیمودن راه از این همکاران بعنوان مشاوران خدمات مذکور بهره خواهیم برد. لذا ظاهرا 10 تا 50 نفر در حال فعالیت هستند ولی حدود 2000نفر کارشناس مجرب و متخصص دیگر این امور را رصد نموده و با ارائه نظرات و پیشنهادات کارشناسی به تقویت این موضوع کمک خواهند کرد که براساس تجارب حاصله، پیش بینی می شود این مسئله بازخورد خوب و قابل توجهی داشته باشد.

گزارشی آماری از متقاضیان همکاری در خدمات کنترل مضاعف نوسازی بافت فرسوده

وی در ادامه به آمار سطح تحصیلات، سوابق و وضعیت اشتغال متقاضیان همکاری در خدمات کنترل مضاعف نوسازی بافت فرسوده اشاره کرد و گفت: میزان تحصیلات همکارانی که در این حوزه اعلام آمادگی نموده و ثبت نام کرده اند، بدین شرح می باشد: 2درصد(بالغ بر 30نفر) دکتری یا دانشجوی دکتری، 25درصد(بیش از 350نفر) کارشناسی ارشد یا دانشجوی کارشناسی ارشد و 73درصد دارای مدرک کارشناسی می باشند.

شایان ذکر است؛ از این تعداد حدود 4درصد(بیش از60نفر) کارشناس رسمی سازمان یا همان کارشناسان ماده 27 هستند و این در حالی است که در بین افراد با تحصیلات کارشناسی و کارشناسی ارشد، به ترتیب بالغ بر 40 و 20نفر دارای صلاحیت کارشناس ماده27 بوده ولی در مقطع دکتری هیچگونه فردی دارای صلاحیت کارشناس ماده27 نمی باشد.

عضو هیئت رئیسه گروه تخصصی عمران اشاره کرد: طبق آماری که از بین افراد متقاضی داشتیم؛ 58درصد دارای مشاغل خصوصی، 25درصد مشاغل دولتی و 17درصد یعنی بالغ بر 300نفر، فاقد شغل مشخصی می باشند.

وی در ادامه به نکته مهمی اشاره نمود و گفت: اگرچه در انتخاب همکاران به نظر می رسد که باید افراد فاقد شغل در اولویت قرار گیرند ولی باتوجه به این که ماهیت این کار بازرسی یا همان کنترل مضاعف می باشد و نیازمند داشتن سوابق و تجارب حرفه ای قابل قبول است لذا بهتر است بگوییم ما افراد دارای وقت بیشتر یا مشغله کمتر را مشروط به داشتن سوابقی متناسب با این حوزه در اولویت قرار خواهیم داد و از همکاری افرادی که دارای سوابق پررنگ و قوی نیستند، معذوریم.

طبق بررسی های اولیه بر اساس رزومه و سوابق افراد که به صورت حضوری یا ارسال از طریق ایمیل در اختیار ما قرار داده اند؛ حدود 25درصد از مهندسین دارای سابقه پژوهشی، 35درصد کنترل و بازرسی، 55درصد طراحی، 77درصد اجرا و 83درصد دارای سابقه نظارت هستند.

با آمارهای ارائه شده، ملاحظه می فرمایید که ما از چه پتانسیل نیروی انسانی مجرب و متخصص برخوردار هستیم که اگر بخواهیم جمع بندی در این خصوص ارائه دهیم: حدود 400نفر از این افراد دارای تحصیلات بالاتر از کارشناسی و نزدیک به 200نفر توأمان در همه بخشهای مشخص شده دارای سابقه های قابل توجهی می باشند.

تحلیل های آماری قابل تأمل و مورد توجه برای مسئولین و جامعه مهندسان ساختمان

عضو هیئت رئیسه گروه تخصصی عمران، از وضعیت آماری سوابق حرفه ای 2000نفر متقاضی ذکر شده به تحلیل های قابل تأملی اشاره کرد و گفت: در بررسی آمارهای ارائه شده، به عنوان جامعه آماری مهندسین، می توانیم به این نتیجه برسیم که در شهر ما و چه بسا کشور ما، اقدامات پژوهشی و بازرسی به ترتیب با 25 و 35درصد سهم نسبت به سایر امور مربوط به مهندسان کمترین سهم را به خود اختصاص داده اند که اقدام در پیش رو چون ماهیت بازرسی و پژوهشی دارد، می تواند در رفع این ضعف به سهم خود نقش موثری ایفاء نماید.

 همچنین آمار مذکور نشان می دهد که درصد قابل توجهی از مهندسین ما یعنی 77درصد در حوزه اجرا دارای سوابق ارزنده ای هستند و مسئولین می توانند تصمیماتی را در این رابطه اتخاذ کنند که از این تجارب به نحو شایسته استفاده گردد، یعنی باتوجه به آمادگی مهندسان در قبول مسئولیت اجرا، نیاز است هرچه سریعتر زمینه کار برای آنها با ممانعت از فعالیت مجریان فاقد صلاحیت در فرایند ساخت و ساز فراهم گردد که در این صورت علاوه بر افزایش اشتغال برای تعداد زیادی از مهندسان در حوزه حرفه ای و تخصصی خود، بخش زیادی از نارسائی ها و آسیب های موجود در این حوزه نیز برطرف و ارتقاء کیفیت ساخت و ساز به معنای واقعی تحقق می یابد.

آمار 83درصدی سوابق نظارت مهندسان نیز معطوف به این است که باتوجه به این موضوع که بیشتر مهندسان در این حوزه فعالیت می نمایند، لازم است به مشکلات این بخش بصورت ویژه توجه شود که اگر ارجاع کار نظارت از طریق سازمان را شروعی برای بهبود وضعیت نظارت بدانیم، باید خارج شدن افراد فاقد صلاحیت در اجرا را نیز باید به نوعی در این حوزه یک اصل بسیار مهم و حتی مهم تر از ارجاع کار دانسته و مورد هدف بعدی مان قرار دهیم چرا که ناظران ما وظیفه نظارت بر حوزه اجرا و مجریان را دارند و بسیار متفاوت است که مهندسان ناظر یک فرد صاحب صلاحیت و متخصص را نظارت کنند تا مجریان فاقد صلاحیت را.

نحوه انتخاب و تشخیص افراد اصلح از میان متقاضیان همکاری

رئیس تیم کنترل و ارزیابی خدمات کنترل مضاعف نوسازی بافت فرسوده، در ادامه درخصوص انتخاب و نحوه بررسی تشخیص صلاحیت متقاضیان همکاری گفت: با آمار ارائه شده بسیار واضح و مبرهن است که از بین این تعداد افراد متخصص و با تجربه، انتخاب 10نفر کار ساده ای نباشد ولی ما امیدواریم باتوجه به شکل گیری تیم کنترل و ارزیابی و اتخاذ تدابیری مناسب، نفرات شایسته ای در این خصوص انتخاب شوند.

وی در ادامه گفت: تیم کنترل و ارزیابی برای این منظور تمهیداتی را اندیشیده است و برای رسیدن به نتیجه مطلوب و انتخاب اصلح از میان کل متقاضیان، در ابتدا از طریق بررسی سوابق و مصاحبه حضوری، 50نفر را انتخاب می نماید که از این تعداد 10نفر به عنوان هیات علمی و سرگروه و 40نفر به صورت عملیاتی در قالب 10تیم 5نفره پس از طی یک کارگاه آموزشی و توجیهی یک تا دو روزه، در مدت یک ماه به صورت رقابتی فعالیت می نمایند و پس از اتمام این مدت با ارزیابی عملکردها، نهایتا 10نفر به صورت رسمی به همکاری خود ادامه می دهند و مابقی افراد رتبه بندی شده و بعنوان افراد رزرو در نظر گرفته خواهند شد. در طول این یک ماه تمامی 50نفر منتخب اولیه هم از امکانات آموزشی برخوردار خواهند شد و هم باتوجه به کمیت و کیفیت عملکردی که ارائه می دهند طبق تشخیص تیم کنترل و ارزیابی، حق الزحمه دریافت خواهند نمود.

وی اظهار داشت: واقعیت امر این است که ما نمی توانیم از ده نفر بیشتر در این فعالیت بصورت رسمی استفاده کنیم چراکه در پروسه زمانی تعریف شده و محدودیت های موجود در تفاهمنامه، امکان پرداخت حق الزحمه ای که شایسته مهندسین باشد را برای بیش از این تعداد نداریم لذا از افزایش تعداد انتخاب معذوریم. البته افرادی که علاقمند به همکاری در این حوزه به صورت افتخاری باشند، می توانند درخواست خود را در این خصوص بصورت مکتوب اعلام تا تصمیم گیری لازم در اینگونه موارد بصورت جداگانه اتخاذ گردد.

وی در پایان اظهار داشت: بعد از این که به صورت رسمی کارگروه ها آغاز به فعالیت نمودند، بحث کارآموزی مهندسین پایه3 که تازه مشغول به کار شده اند در دستور کار ما پیش بینی شده است که در زمان مربوطه فراخوان آن از طریق سایت سازمان اعلام خواهد شد.

صدای مهندس- جناب آقای مهندس مسعودی، عضو محترم هیئت رئیسه گروه تخصصی عمران ضمن تشکر از افرادیکه در گزارش قبلی ایشان در سایت صدای مهندس نسبت به ارائه نظرات و پیشنهادات خود اقدام نموده بودند، آدرس ایمیل خود را جهت پاسخگویی به هرگونه سوال، شبهه و ابهام در گزارشهای مربوطه بشرح ذیل در اختیار کلیه مهندسان قرار داده و درخواست داشتند، علاوه بر موارد فوق، مهندسان گرامی می توانند هرگونه نظر، انتقاد و پیشنهاد سازنده خود در مسائل طرح شده را از طریق همین ایمیل مورد پیگیری قرار دهند.

mhmassoudi@tceo.ir,


کامبیز ذبیحی فرد : mhmassoudi@tceo.ir
غلامرضا پویان : باسلام وتشکر بدلیل اینکه عمده کارهای عمرانی بدست مهندسین عمران در سراسر کشور در حال انجام است ومهندسین عمران جایگاهی ارزنده در رشد وشکوفایی بخش عمران وابادی کشور داشته اند ضرورت دارد برای این گروه تخصصی که تعدادشان بسیار قابل توجه است کارهای اجرایی کلا بمهندسین عمران واگذاروحتی درتایید تهیه وتایید نقشه های معماری برای ساختمانهای مسکونی در سراسر کشور مجوز صادر شود. با تشکر
هادی حسینی فر : خدا قوت کار مثبتی است امیدوارم بدون هرگونه وقفه ادامه یابد و توزیع کار عادلانه و بر مبنای شایستگی صورت گیرد
irani : با سلام برای بافتهای فرسوده میباید از خدمت مهندسین شهرسازهم استفاده شودچگونه این مهم فرموش شده است.
سعیده فرقانی : باسلام وخسته نباشید امیدوارم بتوانید کنترل مضاعف نقشه ها را در این مناطق راه اندازی فرمایید
امیر ایازی : با سلام و تشکر فراوان کار بسیار مثبتی است. به همین افراد منتخب،آخرین تغییرات آیین نامه ها و ضوابط گوشزد شود
وحید روحانی : با سلام واحترام خدمت اساتید محترم ٰدر بافت فرسوده اکثر سازه ها به منظور پایین آمدن هزینه ها بدون داشتن مکانیک خاک تیپ 2 در طراحی منظور می گردد لطفا پیگیری نمایید با سپاس
علیرضا نعمت الهی : باسلام و عرض ادب .امیدوارم جهت گزینش سوابق مد نظر قرار گیرد نه نام اشخاص .یا علی
میرجلال اوجاقی : باسلام احترام وخداقوت باسپاس فراوان اززحمات همه همکاران محترم پیشنهاد:در شروع هر فعالیت، شناخت وضع موجود وترسیم آن ،هدف گذاری،تهیه برنامه زمان بندی،روش های رسیدن به هدف ،مشحص نمودن امکانات مورد نیاز،وداشتن خط کش برای اندازی گیری کمیت وکیفیت وضع موجود واندازگیری های مورد نیاز در مسیر حرکت به سمت هدف استفاده از تجربه افراد دارای تجربه مرتبط با موضوع و... می تواند در رسیدن به هدف کمک کند باتشکر میرجلال اوجاقی
نظر شما
نام :  
پست الکترونیکی :  
نظر شما :